News

University hosts TAFE awards at Mt Helen Campus

Posted: Monday 20 March 2017
Federation University Australia’s TAFE student Awards For Excellence have been presented at the Mt Helen Campus.

“The University’s TAFE students are amongst the best in Victoria and we are delighted to present more than 40 of them with their awards this week,” Barry Wright, Executive Director of FedUni TAFE, said.

“These awards cover the vast range of TAFE courses and programs available at FedUni. Students are able to choose from about 150 programs at FedUni TAFE and Federation College.

“We congratulate all of our award recipients and wish them every success in their future careers.”

Following is a list of awards and recipients.

Brinsden, Sergeant, Ironworkers Award

Mitchell Biggin - Diploma of Engineering - Technical

Alfred Mica Smith Award

Daniel Thomson - Advanced Diploma of Building Design - Architectural

Elizabeth Thomas Prize

Anita Just - Diploma of Business Administration

Frank Pinkerton Award

Daniel Chadderton - Certificate IV in Digital Media Technologies

Leo Shannon Memorial Award

Jaxon Maconachie - Certificate III in Plumbing

LFJ Hillman Award

Patrick Helper - Certificate III in Electrotechnology Electrician

Ronaldson Bros. and Tippett Founders Prize

Callum Shanahan - Certificate III in Engineering – Fabrication Trade

TB White & Sons Award

Molly Bryan - Certificate III in Agriculture

Dura Wear (Commercial Cookery) Award

Fiona Patterson - Certificate III in Commercial Cookery

Dura Wear (Apprenticeship) Award

Ellie Foster - Certificate III in Commercial Cookery

Robert Sim Building Supplies Award

Riley Uwland - Certificate III in Carpentry

Benjamin Van Oorschot - Certificate III I Carpentry

Mark Wright - Certificate III in Carpentry

Brandon Patterson - Certificate III in Carpentry

Ethan Simpson - Certificate III in Carpentry

Nicholas Owen - Certificate III in Carpentry

Nathan Willey - Certificate III in Carpentry

Ballarat Horticultural Society Award

Michelle Karslake - Certificate III in Parks and Gardens

Wiltronics Research Award

Heidi Bessler - Certificate III in Electrotechnology Electrician

Slow Food Central Highlands Award

Alyssa Heard - Certificate III in Commercial Cookery

Laminex Australia Award

Michael Langley - Certificate III in Cabinet Making

 Agrimac Ballarat Award

Dylan Manning - Certificate III in Agriculture

Ballarat Books Hospitality Award

Carollyn Nunn - Certificate III in Patisserie

Ballarat Books Education Award

Deborah Goldie - Diploma of Professional Writing and Editing

Hip Pocket Award

Chloe Jones - Certificate III in Commercial Cookery

Highlands LLEN Encouragement Award

Xanthia Sacco - Victorian Certificate of Applied Learning (Senior)

Natures Cargo Award

Lachlain Ramsey (pictured) - Certificate IV in Patisserie

The Graeme Douglas Award

Sponsored by Ballarat NASHO’s

Emily Picken - Certificate III in Engineering – Fabrication Trade

The Courier Technical Education Award

Sam Whitcher - Victorian Certificate of Applied Learning (Senior)

The Courier TAFE Pathways Award

Caitlan Higham - Certificate IV in Community Services

Eclipse Ford Award

Erinn Donohue - Certificate III in Light Vehicle Technology

The Rotary Club of Ballarat Endeavour Award

David Tuppen - Certificate III in Engineering – Fabrication Trade

The Brian McLennan Arts Scholarship Award

Claire Hartigan - Diploma of Graphic Design

The Rotary Club of Ballarat South Scholarship

Brayden Morshead - Certificate III in Bricklaying/Blocklaying

Joel Berry - Certificate III in Electrotechnology Electrician

Travis Lee-Christofferson - Certificate III in Bricklaying/Blocklaying

Jonathan Schenk - Certificate III in Joinery

Warren Ward - Certificate III in Electrotechnology Electrician

Federation University Australia Apprentice of the Year

Sponsored by Rotary Club of Ballarat South

Samuel Van der Linden - Certificate III in Engineering – Fabrication Trade

City of Ballarat Trainee of the Year Award

Nicola Mann - Diploma of Nursing

EJT Tippett Outstanding Achievement Award

(Vocational Student of the Year)

Daniel Thomson - Advanced Diploma of Building Design – Architectural

Origins of Craftsperson Awards

In 1956 the Council began the practice of recognising those young men who had successfully completed apprenticeships in their chosen trade. This took the form of the presentation of a certificate, under the seal of the Council.

The University, the City of Ballarat and the Rotary Club of Ballarat have continued this tradition, and now welcome both men and women who have completed their apprenticeships as Craftsperson of the City of Ballarat.

Contact Matthew Freeman
Senior Advisor, Media and Government Relations
03 5327 9510; 0408 519 674
m.freeman@federation.edu.au