Critical incident 26/07/21
Victorian campuses are closed until 11:59pm Tuesday 27 July Click here for more information.

School of Engineering, Information Technology and Physical Sciences

2020 Engineering Awards

Award

Criteria

Awardee

Academic Excellence in 1st Year Engineering

For the most outstanding academic achievement in a 1st year Engineering program

Phillip Brown

Academic Excellence in 2nd Year Engineering

For the most outstanding academic achievement in 2nd year Engineering.

Daniel Ferguson

Academic Excellence in 3rd Year Engineering

For the most outstanding academic achievement in 3rd year Engineering.

Jamie Borg

Academic Excellence for the top graduating student in an Engineering Program

For the most outstanding academic achievement from a graduating student in an Engineering program

Bradley Gurney

Academic Excellence Award for the top graduating student in a Master of Engineering Program

For the most outstanding academic achievement from a graduating student in a Master of Engineering program

Steven Watson

Pitman Benjamin Prize for Engineering Sustainability

Awarded to the most outstanding Civil Engineering student whose thesis best promotes sustainable engineering concepts

Jonathon Abraham

AusIMM 1st Year Bachelor of Engineering Mining Award

For the most outstanding academic achievement for a 1st year Bachelor of Engineering (Honours) Mining Student.

Gaurav Chadha

AusIMM 2nd Year Bachelor of Engineering Mining Award

For the most outstanding academic achievement for a 2nd year Bachelor of Engineering (Honours) Mining Student.

Daniel Ferguson

AusIMM 3rd Year Bachelor of Engineering Mining Award

For the most outstanding academic achievement for a 3rd year Bachelor of Engineering (Honours) Mining Student.

James Price

AusIMM  4th Year Bachelor of Engineering Mining Award

For the most outstanding academic achievement for a 4th year Bachelor of Engineering (Honours) Mining Student.

Student must have completed all requirements of the program.

Mt Helen and Gippsland Campus only

Thomas Hocking

AusIMM Victorian Women’s Auxiliary Award (Industry Award)

Awarded to an undergraduate mining engineering student who is suffering financial difficulties in undertaking their study.

Gaurav Chadha

AusIMM JT Woodcock Book Prize (Industry Award)

For achieving the highest grades within their degree.  Undergraduate Mining student.

Thomas Hocking


Engineers Australia A.E. Stohr Medal (Industry Award)

For the most outstanding academic achievement for a final year undergraduate Engineering student at Federation University Ballarat Campus.

Bradley Gurney

LCI (Lehr Consultants International (Aust) Pty Ltd) Innovation Engineering Award for a Regional Student

Awarded to a final year Mechanical or Electrical Engineering Student who displays excellence and innovation in a project with a focus on Environmental Sustainability Design.

Danyang Jin

AGL Loy Yang Engineering Scholarship

Highest Achieving GM8 Graduate

Khang (Michael) Dinh

Hydro Australia Award

Presented to the Highest Achieving Second Year Engineering Student

Liam Martin

Regional Roads Victoria Award

Presented to the Highest Achieving Third Year Engineering Student

Jamie Borg

Clarence Claude Fisher Award

to students enrolled in Science or Engineering degrees, based on the academic diligence of the student; the needs of the student and the effect of assistance to the student’s progress

Gippsland Campus Only

Daniel Zanella

and

Timothy Lambert