Service milestones - 2010 recipients

10 Year Recipients (for continuous service)

The following staff member(s) had served more than 10 years with the University and its predecessor institutions between 1 January 2009 and 31 December 2010, and were recognised for their contribution to the University at a presentation held during December 2010.

Name Position School/Section
Carol Armener Teacher Department of Humanities and Further Education
Hamish Asker Services Supervisor Physical Resources
Adil Baghirov Associate Professor in Optimization Graduate School of Information Technology and Mathematical Sciences
Beverley Blaskett Lecturer School of Behavioural and Social Sciences and Humanities
Tracy Bourne Lecturer Arts Academy
Catherine Brass Lecturer School of Education
Patrice Braun Research Fellow, CRIC School of Business
Richelle Brehaut Human Resources Co-ordinator Human Resources
Jenene Burke Lecturer School of Education
Gary Butt Building Attendant Physical Resources
Ian Clark Deputy Head of Research and Associate Professor of Tourism School of Business
David Cookson Teacher Department of Primary Industries
Marianne Crawford Teacher Department of Health Sciences
Gaye Curtis Administrative Officer  Physical Resources
Mark Daffey Teacher Department of Primary Industries
Peta Dalkin Teacher Department of Humanities and Further Education
Frank De Luca Lecturer Graduate School of Information Technology and Mathematical Sciences
Adele Echter-Baltrunas Lecturer School of Education
Leta Fairall Student Administrative Officer Student Administration
Trevor Ferguson Teacher Department of Building and Construction
Richard Forrester Teacher Department of Building and Construction
Athol Fraser Teacher Department of Humanities and Further Education
Clare Gervasoni Art Curator Art and Historical Collection Library Services
Jason Giri Lecturer Graduate School of Information Technology and Mathematical Sciences
Stacey Gowans Environmental Scientist School of Science and Engineering
Jacqui Greenbank Project Manager, Web Development (Technology) Learning Environments and Web Services (LEWS)
Anne-Maree Haintz Teacher Department of Humanities and Further Education
Timothy Harrison Research Theme Manager School of Education
Kathryn Hayles Food and Beverage Attendant Conference and Catering
Kym Haymes School Administrative Manager Graduate School of Information Technology and Mathematical Sciences
Phillip Howell Building Attendant Physical Resources
Julie Howes Administrative Officer (Student Liaison) Graduate School of Information Technology and Mathematical Sciences
Sasa Ivkovic Lecturer Graduate School of Information Technology and Mathematical Sciences
Ian Jardine Technical Officer Department of Primary Industries
Neil Keating Building Attendant Physical Resources
Anne Kelly Manager, International Providers Corporate Services
Michael Kent Teacher Department of Building and Construction
Tracey Keogh Teacher Department of Humanities and Further Education
Didier Leclere Manager, Risk, Health and Safety Corporate Governance
Ian Lee Technical Support Officer Graduate School of Information Technology and Mathematical Sciences
Emelita Lohse House Attendant Accommodation and Hospitality Services
David Long Teacher Department of Engineering and Automotive
Musa Mammadov Senior Research Fellow Graduate School of Information Technology and Mathematical Sciences
Grant Mathers Teacher Arts Academy
Lauren Musgrove Administrative Officer Vice-Chancellor's Office
James O'Meara Deputy Director, Higher Education Development IPOL
David Plucke Finance Officer Finance
Renee Price Team Leader, Student Recruitment Student Services
Shanelle Redwood Administrative Officer Student Administration
Catherine Ronaldson Senior Assistant to the Chair of Academic Board Vice-Chancellor's Office
Joy Rothwell Administration Manager Arts Academy
Valerie Sheather Administrative Officer Arts Academy
Neil Sheehan Building Attendant Physical Resources
Phillip Smith Senior Lecturer Graduate School of Information Technology and Mathematical Sciences
Gaida Stevens Senior Cataloguing Officer Library Services
Leanne Storer Administrative Officer - Student Administration School of Science and Engineering
Ibrahim Sultan Associate Professor of Engineering School of Science and Engineering
Josephine Tatti Building Attendant Physical Resources
Helen Thompson Director, CECC School of Business
Delia Thornton Teacher Department of Humanities and Further Education
Brian Tucker Trainer/Assessor Department of Food and Allied Sciences
Christopher Turville Lecturer Graduate School of Information Technology and Mathematical Sciences
Kylie Turville Lecturer Graduate School of Information Technology and Mathematical Sciences
Andrew Vassillou Teacher Department of Primary Industries
David Waldron Lecturer School of Behavioural and Social Sciences and Humanities
Julie Worrall Technician School of Science and Engineering
Ian Wright Manager, Learning Environments and Web Services (LEWS) Learning Environments and Web Services (LEWS)
Margaret Zeegers Lecturer School of Education

20 Year Recipients (for continuous service)

The following staff member(s) had served more than 20 years with the University and its predecessor institutions between 1 January 2009 and 31 December 2010, and were recognised for their contribution to the University at a presentation held during December 2010.

NamePositionSchool/Section
Ewan BarkerLecturer Graduate School of Information Technology and Mathematical Sciences
Anne Beggs-SunterLecturer School of Behavioural and Social Sciences and Humanities
Claire BellLecturer School of Nursing
Paul Bennett Technician School of Science and Engineering
Paul Calistro Technical Officer - Electrical Department of Building and Construction
Di Clingin Research Administration ManagerResearch and Graduate Studies Office
Lyndall Cooper-Smith Educational DeveloperTAFE Development Unit
Theresa Dawson Administrative Officer (International Programs) School of Nursing
Denise Etheridge Administrative Officer Student Support
Rosalie HaleyRecords Management Officer Planning, Quality and Review
Elizabeth HeffernanTeacher Department of Leadership and Management
Monika HeimSchool Administrative Manager School of Business
Irene Keating EA to the Head of School School of Behavioural and Social Sciences and Humanities
Geraldine MonaghanProgram Co-ordinator Department of Humanities and Further Education
Leeanne Pitman Director, Library Services and University Librarian Library Services
Dianne Richards Teacher Department of Humanities and Further Education
Anne SaundersSenior Lecturer Arts Academy
Meg TaskerLecturer School of Behavioural and Social Sciences and Humanities
Irene WarfeTeacher Department of Humanities and Further Education
John Yearwood (Acting) Head of School Graduate School of Information Technology and Mathematical Sciences

30 Year Recipients (for continuous service)

The following staff member(s) had served more than 30 years with the University and its predecessor institutions between 1 January 2009 and 31 December 2010, and were recognised for their contribution to the University at a presentation held during December 2010.

Name PositionSchool/Section
Robert Hutchins Teacher Department of Engineering and Automotive
Graeme King Storeman/Cleaner Department of Building and Construction
Annette Lever Finance Officer Finance
Lynne Noone Lecturer School of Education
Alan Pink Advanced Skills Teacher Department of Information Technology
Merrill Pink TeacherDepartment of Information Technology
Anne SpruceCafeteria Supervisor Conference and Catering
Mal VallanceDirector, Technology ParkCorporate Services