Service milestones - 2009 recipients (retrospective)

The following staff member(s) had served more than 10, 20 and 30 years with the University and its predecessor institutions as at 31 December 2008, and were recognised retrospectively for their contribution to the University at presentations at the Horsham, SMB and Mt Helen campuses during November and December 2009.

10 Year Recipients (for continuous service)

Name Position School/Section
Tanya Adair School Administrative Manager School of Behavioural Social Sciences and Humanities
Elizabeth Armstrong Teacher Humanities and Further Education
David Arnold Teacher Arts Academy
Harry Arts Teacher Engineering and Automotive
Ewan Barker Lecturer Graduate School of ITMS
Anne Beggs-Sunter Lecturer School of Behavioural Social Sciences and Humanities
Claire Bell Lecturer and Course Co-ordinator School of Nursing
Paul Bennett Technician School of Science and Engineering
Ian Best Technical Officer Primary Industries
Russell Bray Head of School School of Business Services
Christopher Brown Lecturer School of Human Movement and Sport Sciences
Katrina Brown Program Co-ordinator School of Behavioural Social Sciences and Humanities
Christine Burridge House Attendant Accommodation and Hospitality Services
Loris Button Lecturer Arts Academy
Simone Byrne Team Leader - Student Recruitment Student Services
Paul Calistro Technical Officer Building and Construction
Shani Clark Manager Student Administration Student Services
Diane Clingin Team Leader - Research and Graduate Studies Office Graduate Studies
Gillian Clohesy Teacher Humanities and Further Education
Wendy Cloke Technical Officer School of Science and Engineering
Philip Collins Facilities Manager (Building Services) Physical Resources
Lyndall Cooper-Smith Senior Educator School of Business
Rosemary Counsel Systems Librarian Library Services
Rowena Coutts Vice-President, Corporate Services Corporate Services
Lynda Curran Teacher Information Technology
Theresa Dawson Administrative Officer Research Office School of Nursing
Carmel Day Administrative Officer Humanities and Further Education
Fiona de Jong Project Officer Leadership and Management
John Dixon Manager ICT Client Services ICT Services
Nicolas Dore Desktop Support Officer ICT Services
Kim Dowling Head of School School of Science and Engineering
Maureen Downard Administrative Assistant Student Services
Robyn Dunn PA to Head Western Campuses
Margaret Egan House Attendant Accommodation and Hospitality Services
Denise Etheridge Administrative Officer Student Services
Gregory Eustice Teacher Building and Construction
Richard Fraser Teacher Leadership and Management
Shirley Fraser Head, Western Campuses Western Campuses
Elizabeth Gardiner Program Co-ordinator Hospitality and Tourism
Matthew Gibson Research Officer School of Science and Engineering
Barry Golding Senior Lecturer School of Education
Susan Goodbourn Head TAFE Development
Hannelore Gottschalk Senior Lecturer School of Business
Carmel Grant Information Resource Management Librarian Library Services
Rosemary Green Head of School School of Behavioural Social Sciences and Humanities
Mario Gross Stores Administrator Finance
Rosalie Haley Records Management Officer Planning Quality and Review
Jeffrey Hammersley Teacher Arts Academy
Elizabeth Heffernan Teacher Leadership and Management
Monika Heim School Administrative Manager School of Business
Cheryll Henry EA to the Vice-President, Finance Finance
Julie Heron Lecturer School of Education
Koji Hoashi Lecturer School of Behavioural Social Sciences and Humanities
Kara Hodgson Website Co-ordinator School of Business
Mary Hollick Deputy Head School of Business
Debra Hormann Acting Manager Student Services/Student Support Student Services
Craig Hurley Manager National Centre for Sustainability
Cynthia Jardine Teacher Hospitality and Tourism
Marilyn Jeffs Library Officer (Reserve Collections) Library Services
June Jones PA to Head of School School of Human Services
Irene Keating Administrative Officer School of Behavioural Social Sciences and Humanities
Susan Keating Administrative Officer Finance
Maxine Kingston EA to Director Research Graduate School of ITMS
Julianne Krusche Program Co-ordinator Humanities and Further Education
Catherine Laffey Head of School School of Human Services
Julie Lasinger Serials Officer Library Services
Kaylene Lewis Administrative Officer Timetabling and Purchasing Graduate School of ITMS
Adrian Lucas Technical Officer Primary Industries
Jennifer Macgill Lecturer School of Nursing
Heather Macleod Senior Educator TAFE Development
John Maguire Program Co-ordinator School of Behavioural Social Sciences and Humanities
Kerry Matheson Mt Helen Campus Librarian Library Services
John McDonald Research Co-ordinator Graduate Studies
Kerry McKinnis Teacher Hospitality and Tourism
Suzanne McLaren Lecturer and Program Co-ordinator School of Behavioural Social Sciences and Humanities
Sandra McNee Teacher Humanities and Further Education
Susan McPhan Information Literacy Librarian Library Services
Geraldine Monaghan Program Co-ordinator - Further Education Humanities and Further Education
Marian Monas Teacher Humanities and Further Education
Darren Morcombe Chef Accommodation and Hospitality Services
Peter Morey Apprenticeship Field Officer TAFE Development
Jennifer Morgan Cook, Child Care Centre Business Development
Cecilia Morris Administrative Officer Arts Academy
Anna Morton Teacher Humanities and Further Education
Pamela Murray Teacher Humanities and Further Education
Kylie Nice Teacher Children's Services
Jill Nicholls Library Assistant - Loans Library Services
Jennifer O'Callaghan Catering Co-ordinator Accommodation and Hospitality Services
Timothy O'Doherty Manager Corporate Information Systems ICT Services
Bernard O'Meara Senior Lecturer School of Business
Lynette Parish Administrative Officer School of Applied Sciences
Frank Parker Teacher School of Applied Sciences
Thomas Patterson Trainer/Assessor Department of Food and Allied Sciences
Wayne Peart Teacher Engineering and Automotive
Grant Petch Program Co-ordinator Engineering and Automotive
Sandra Pickering Administrative Assistant Leadership and Management
Ludmila Piskozub Administrative Assistant School of Human Services
Leeanne Pitman Director and University Librarian Library Services
Lesley Quinn Teacher Information Technology
Sue Radford Teacher Humanities and Further Education
Jason Rankin Network Administrator ICT Services
Mary Rasmussen Teacher Arts Academy
Vicki Rethus Information Librarian Library Services
Garry Rice Teacher Information Technology
Dianne Richards Teacher Humanities and Further Education
Gayle Richards School Administration Manager School of Human Movement and Sport Sciences
Maree Ryan Teacher Children's Services
Anne Saunders Senior Lecturer and Course Co-ordinator Arts Academy
Robert Smith Technician School of Science and Engineering
Lloyd Stinton Online Courses Administrator ICT Services
Paul Street Program Co-ordinator Humanities and Further Education
Helen Sutton Senior Business Analyst Project Office
Megan Tasker Senior Lecturer and Program Co-ordinator School of Behavioural Social Sciences and Humanities
Graeme Taylor IT Support Officer ICT Services
Jillian Taylor Teacher Hospitality and Tourism
Anthony Thake Teacher Primary Industries
Claire Trigg Facilities Co-ordinator Western Campuses Physical Resources
Peter Trotter Teacher Hospitality and Tourism
Philip Trusler Data Management and Reporting Administrator Planning Quality and Review
Sonia Turner Administrative Officer Hospitality and Tourism
Irene Warfe Program Co-ordinator Humanities and Further Education
Debra Watts Child Care Worker Business Development
Pauline Williamson EA to DVC Office of the Deputy Vice-Chancellor (Higher Ed)
Terry Wong Administrative Officer Finance
Glenice (Lake) Wood Senior Lecturer and Deputy Head School of Business
Garry Wood ICT Projects Development Co-ordinator ICT Services
Pamela Woodward Educational Designer TAFE Development
Carol Wren Acquisitions/Cataloguing Officer Library Services
Denise Wren Teacher Hospitality and Tourism
Derek Wren Teacher Hospitality and Tourism
John Yearwood Professor of Informatics and Director of CIAO Graduate School of ITMS
Lorraine Yeomans Head of Department Humanities and Further Education

20 Year Recipients (for continuous service)

Name Position School/Section
Debra Cummins Senior Educator Information Technology
Mandy Kirsopp Program Co-ordinator Humanities and Further Education
Nancy Lange TAFE Librarian Library Services
Rodney Mackinney Teacher Information Technology
Alan Penhall Technical Officer School of Behavioural Social Sciences and Humanities
Annice Sanderson Administrative Officer Western Campuses
Angela Smith Team Leader, Corporate Applications Support Team ICT Services
Peter Sudholz Head of Department Primary Industries
Colin Trembath Teacher Building and Construction
Myrene Watt Food and Beverage Attendant Accommodation and Hospitality Services

30 Year Recipients (for continuous service)

Name Position School/Section
Dennis Davies Technical Officer Building and Construction
Dennis Hawkes Teacher Building and Construction
Graeme Hood Lecturer School of Science and Engineering
Jennifer Trounce Administrative Co-ordinator School of Business