Media releases
University hosts TAFE awards at Mt Helen Campus
Posted: Monday 20 March 2017“The University’s TAFE students are amongst the best in Victoria and we are delighted to present more than 40 of them with their awards this week,” Barry Wright, Executive Director of FedUni TAFE, said.
“These awards cover the vast range of TAFE courses and programs available at FedUni. Students are able to choose from about 150 programs at FedUni TAFE and Federation College.
“We congratulate all of our award recipients and wish them every success in their future careers.”
Following is a list of awards and recipients.
Brinsden, Sergeant, Ironworkers Award
Mitchell Biggin - Diploma of Engineering - Technical
Alfred Mica Smith Award
Daniel Thomson - Advanced Diploma of Building Design - Architectural
Elizabeth Thomas Prize
Anita Just - Diploma of Business Administration
Frank Pinkerton Award
Daniel Chadderton - Certificate IV in Digital Media Technologies
Leo Shannon Memorial Award
Jaxon Maconachie - Certificate III in Plumbing
LFJ Hillman Award
Patrick Helper - Certificate III in Electrotechnology Electrician
Ronaldson Bros. and Tippett Founders Prize
Callum Shanahan - Certificate III in Engineering – Fabrication Trade
TB White & Sons Award
Molly Bryan - Certificate III in Agriculture
Dura Wear (Commercial Cookery) Award
Fiona Patterson - Certificate III in Commercial Cookery
Dura Wear (Apprenticeship) Award
Ellie Foster - Certificate III in Commercial Cookery
Robert Sim Building Supplies Award
Riley Uwland - Certificate III in Carpentry
Benjamin Van Oorschot - Certificate III I Carpentry
Mark Wright - Certificate III in Carpentry
Brandon Patterson - Certificate III in Carpentry
Ethan Simpson - Certificate III in Carpentry
Nicholas Owen - Certificate III in Carpentry
Nathan Willey - Certificate III in Carpentry
Ballarat Horticultural Society Award
Michelle Karslake - Certificate III in Parks and Gardens
Wiltronics Research Award
Heidi Bessler - Certificate III in Electrotechnology Electrician
Slow Food Central Highlands Award
Alyssa Heard - Certificate III in Commercial Cookery
Laminex Australia Award
Michael Langley - Certificate III in Cabinet Making
Agrimac Ballarat AwardDylan Manning - Certificate III in Agriculture
Ballarat Books Hospitality Award
Carollyn Nunn - Certificate III in Patisserie
Ballarat Books Education Award
Deborah Goldie - Diploma of Professional Writing and Editing
Hip Pocket Award
Chloe Jones - Certificate III in Commercial Cookery
Highlands LLEN Encouragement Award
Xanthia Sacco - Victorian Certificate of Applied Learning (Senior)
Natures Cargo Award
Lachlain Ramsey (pictured) - Certificate IV in Patisserie
The Graeme Douglas Award
Sponsored by Ballarat NASHO’s
Emily Picken - Certificate III in Engineering – Fabrication Trade
The Courier Technical Education Award
Sam Whitcher - Victorian Certificate of Applied Learning (Senior)
The Courier TAFE Pathways Award
Caitlan Higham - Certificate IV in Community Services
Eclipse Ford Award
Erinn Donohue - Certificate III in Light Vehicle Technology
The Rotary Club of Ballarat Endeavour Award
David Tuppen - Certificate III in Engineering – Fabrication Trade
The Brian McLennan Arts Scholarship Award
Claire Hartigan - Diploma of Graphic Design
The Rotary Club of Ballarat South Scholarship
Brayden Morshead - Certificate III in Bricklaying/Blocklaying
Joel Berry - Certificate III in Electrotechnology Electrician
Travis Lee-Christofferson - Certificate III in Bricklaying/Blocklaying
Jonathan Schenk - Certificate III in Joinery
Warren Ward - Certificate III in Electrotechnology Electrician
Federation University Australia Apprentice of the Year
Sponsored by Rotary Club of Ballarat South
Samuel Van der Linden - Certificate III in Engineering – Fabrication Trade
City of Ballarat Trainee of the Year Award
Nicola Mann - Diploma of Nursing
EJT Tippett Outstanding Achievement Award
(Vocational Student of the Year)
Daniel Thomson - Advanced Diploma of Building Design – Architectural
Origins of Craftsperson Awards
In 1956 the Council began the practice of recognising those young men who had successfully completed apprenticeships in their chosen trade. This took the form of the presentation of a certificate, under the seal of the Council.
The University, the City of Ballarat and the Rotary Club of Ballarat have continued this tradition, and now welcome both men and women who have completed their apprenticeships as Craftsperson of the City of Ballarat.
Contact | Matthew Freeman Senior Advisor, Media and Government Relations 03 5327 9510; 0408 519 674 m.freeman@federation.edu.au |
---|